Jak mrazit potraviny, ovoce a zeleninu?
Jak zamrazit domácí úrodu ze zahrádky, sezónní produkty od farmářů nebo přebytečné jídlo, které by se jinak zkazilo? Není to žádná věda. Je tu ale pár věcí, na které se vyplatí dávat pozor. Abyste z mrazáku v zimě nevytáhli místo voňavých jahod nepěkně vonící rozdrcenou hroudu něčeho, co jahody připomíná jen hodně vzdáleně, nebo abyste pro nedělní oběd místo svíčkové nerozmrazili mixované meruňky.
Zásadou číslo jedna jsou správné sáčky. Používejte přímo určené sáčky na zamrazování potravin. Jsou totiž pevné a odolné, aby se neprotrhly ani při prudké změně teplot, a dobře těsní, aby jejich obsah „nenačuchnul“ pachem ostatních potravin v mrazáku. Přestože jsou sáčky průhledné, popište si každý balíček fixem nebo přidělejte cedulku či etiketu. Ze zmrzlé hroudy se těžko poznává, co je uvnitř.
Co všechno lze zamrazit?
Potravin a jídel, které můžete dát do mrazáku, je spousta. Oblíbené je mražení sezónního ovoce a zeleniny, jehož zásoby pak spotřebováváme celý rok. Třeba jahody, borůvky, maliny, ostružiny, třešně a višně (nejlépe bez pecek), rybíz, angrešt, mrkev, pórek, hrášek, špenát, fazolové lusky, brokolice, kukuřice nebo květák.
Ovoce a zeleninu mrazte čerstvé a pořádně omyté (ale osušené). Naporcujte je do sáčků či krabiček po takovém množství, které najednou spotřebujete. Zmrzlou hroudu totiž nijak nerozdělíte. Zamrazit můžete i vlastní domácí bylinkový sirup. Houby je lepší nejprve podusit. Dá se mrazit také (strouhaný sýr), máslo, pečivo, domácí párky, těsta a některá hotová jídla, třeba omáčky, přírodní plátek masa, roláda, sekaná nebo guláš. Na uchovávání v mrazu se nehodí přílohy (rýže, brambory a těstoviny) ani smažené pokrmy.
Do mrazáku nepatří také syrová vejce ve skořápkách (mají v sobě vodu a praskly by) ani uvařená vejce, zelenina s vysokým obsahem vody, která by mrazením změkla (salát, ředkvičky nebo okurky), potraviny s vysokým obsahem tuku a mléčné výrobky, které by byly příliš vodnaté.
Čím se při ukládání potravin do mrazáku řídit?
Nikdy nedávejte do mrazáku nevychladnuté jídlo. Je potřeba jej nejdřív vymíchat a nechat vystydnout. Vytahujte jen to, co opravdu spotřebujte. Stejné jídlo nemrazte dvakrát. Potraviny balte do kvalitních těsnících sáčků určených do mrazničky. Jinak by je poškodil mráz a nasály by nepříjemné pachy. Při uzavírání sáčků vypusťte přebytečný vzduch. Kvůli místu i větší trvanlivosti potravin.
Aby se do mrazáku vešlo více věcí, dejte sáčky s tekutými jídly nebo malým ovocem, které špatně drží tvar, do krabičky. Sáček zmrzne ve tvaru krabičky, pak ho z ní vyndáte a budete mít mrazák plný hezkých kostek.
Jak využívat mražené potraviny?
Zamražené ovoce lze celoročně využívat do kynutých knedlíků, na koláče, do snídaňových kaší, na smoothies, koktejly, poháry nebo k palačinkám. Zelenina se v zimě šikne na přípravu příloh, salátů, polévek a jako přísady do pokrmů. Podobně jako bylinky, třeba pažitka, petržel a bazalka. Když je zamrazíte v tvořítkách na led s troškou oleje, budete mít rovnou připravené dochucovací „kostky“ do polévek nebo omáček.
Základem je potraviny i hotová jídla rozmrazovat pomalu postupným přechodem na pokojovou teplotu, ne naráz v horké vodě nebo v mikrovlnce. Při rychlém rozmrazování se spolu s rozpouštějící vodou odplaví i cenné látky a vitamíny.