Náhradní plnění

Tzv. Náhradní plnění je jednou ze tří možností, jak dodržet zákonem určený povinný podíl zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) v poměru 4 % k celkovému počtu zaměstnanců. Ustanovení § 81 zákona o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb. se vztahuje na všechny zaměstnavatele (instituce, organizační složky státu) s více než 25 zaměstnanci.

Máte 3 možnosti, jak povinný podíl splnit

  • Zaměstnávat osoby se zdravotním postižením (OZP) v povinném podílu min. 4 % z celkového počtu zaměstnaných osob.
  • Prostřednictvím náhradního plnění odebrat výrobky nebo služby od zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají více než 50 % zaměstnanců se zdravotním postižením (OZP), a se kterými úřad práce uzavřel dohodu o uznání zaměstnavatele podle § 78 zákona o zaměstnanosti, nebo zadat zakázku těmto zaměstnavatelům.
  • Nesplníte-li povinný podíl jednou nebo dvěma z výše uvedených možností (lze kombinovat), musíte prostřednictvím svého úřadu práce odvést do státního rozpočtu částku 86 528 Kč (pro rok 2020) za každou nezaměstnanou osobu se zdravotním postižením (OZP). Tato částka, tzv. „invalidní daň“, je v souladu s ustanovením § 82 zákona o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., vypočítána jako 2,5násobek průměrné mzdy za 1. až 3. čtvrtletí sledovaného kalendářního roku.

Způsob plnění povinného podílu musíte doložit místně příslušnému úřadu práce do 15. 2. následujícího roku. Za nesplnění povinného podílu Vám může být uložena pokuta až do výše 1 milionu Kč.

Máte-li zájem o další informace

Kontaktujte nás na email: info@inpap.cz a my Vám rádi vše vysvětlíme.

Užitečné odkazy

Plnění povinného podílu OZP (mpsv.cz)
Aktuální znění zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti a prováděcí vyhlášky č. 518/2004 Sb.(mpsv.cz)

Je dobré vědět

Jak mohu náhradní plnění získat

Náhradní plnění je možno získat odběrem výrobků nebo služeb od zaměstnavatele s více než 50 % zaměstnanými osobami se zdravotním postižením (OZP), se kterým úřad práce uzavřel dohodu o uznání zaměstnavatele podle § 78 zákona o zaměstnanosti. Společnost INPAP PLUS s.r.o. je dlouhodobým dodavatelem náhradního plnění a aktuálně má uzavřenou navazující dohodu o uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na chráněném trhu práce č. ABA-UZ-311/2021.

Kde si mohu ověřit, že je společnost INPAP PLUS s.r.o. oprávněna poskytovat náhradní plnění

Společnost INPAP PLUS s.r.o. je uvedena v Seznamu dodavatelů náhradního plnění vedeného Ministerstvem práce a sociálních věcí na portálu Úřadu práce ČR

Jaká je minimální výše odběru zboží nebo služby formou náhradního plnění

Minimální výše se rovná sedminásobku průměrné měsíční mzdy v ČR za 1. až 3. čtvrtletí sledovaného roku za každou osobu se zdravotním postižením (OZP), kterou by Vaše firma měla zaměstnávat při dodržení zákonem stanoveného poměru 4 % z celkového počtu zaměstnanců. Příklad: v roce 2020 tato výše činí 7 x 34 611 = 242 277 Kč.

Horní hranice možného poskytnutí náhradního plnění

V zákoně o zaměstnanosti je stanoven limit určující horní hranici možného poskytnutí náhradního plnění jedním dodavatelem. Firma zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením (OZP) a uznaná na chráněném trhu práce může celkově všem odběratelům poskytnout zboží či služby v rámci náhradního plnění pouze do výše 28násobku průměrné měsíční mzdy za 1. – 3. čtvrtletí předcházejícího kalendářního roku za každou přepočtenou osobu se zdravotním postižením zaměstnanou v předchozím kalendářním roce. Příslušnou částku i počet přepočtených zaměstnanců se statusem OZP můžete zjistit zde .

Co můžete v rámci náhradního plnění získat od společnosti INPAP PLUS s.r.o.

U naší společnosti můžete vybírat z nabídky zboží v sortimentu obalového materiálu nebo kancelářských potřeb.

Co a jak je třeba evidovat a doložit úřadu práce

Veškeré evidenční povinnosti vyplývající z obchodů realizovaných v rámci náhradního plnění z pohledu odběratele i dodavatele jsou sledovány na portálu Úřadu práce ČR v aplikaci Evidence náhradního plnění. Bližší informace můžete získat zde.

Co se stane pokud nevyužiji náhradní plnění, zaměstnávám více jak 25 osob, a nemám 4% podíl zdravotně postižených osob (OZP)

Pak je povinnost odvést do státního rozpočtu 2,5násobek průměrné měsíční mzdy (počítané za 1. až 3. čtvrtletí sledovaného kalendářního roku) za každou zdravotně postiženou osobu (OZP), kterou byste měli zaměstnávat. V roce 2020 byla průměrná mzda 34 611 Kč, tzn. že odvod státu za každou nezaměstnanou zdravotně postiženou osobu (OZP) činí 86 528 Kč.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení