EKO-KOM = ZELENÝ BOD

 

 

Distribuce ČESKO

Výroba obalového materiálu na zakázku a fólií s potiskem - poptávkový formulář pro Českou republiku:
https://www.obalnet.cz/zakazkova-vyroba/

Distribúcia SLOVENSKO

Výroba baliaciho materiálu na mieru a fólie s potlačou- dopytový formulár pre Slovenskú republiku:
https://www.obalnet.sk/zakazkova-vyroba/

Forgalmazás MAGYARORSZÁG

Egyedi papírdobozok és nyomtatott dobozok gyártása - kérdőív a Magyar Köztársaság számára:
https://www.csomagolaskiraly.hu/egyedi-gyartas/

zakázková výroba lepicí pásky
Vyrábíme dle potřeb zákazníků  potištěné igelitové, papírové tašky, ale i další sortiment, jako například krabice, lepicí pásky, fixační a výplňový materiál, proložky, hrany, lepenky, folie, ale i reklamní předměty.
 

Fólie lze opatřit potiskem např. LOGEM, BRANDEM, reklamním sdělením, výstrahou, upozorněním, evidenčním číslem nebo dnes moderním PIKTOGRAMEM v podobě QR, EAN kódu, popř. jen textem.

Potištěné fólie dodáváme nejen v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, ale obsluhujeme celou Českou republiku a nejen to, dodáváme i do zahraničí , kde nás zákazníci hledají pod comagolaskiraly.hu Budapest nebo obalnet.sk Bratislava. Pakliže máte pobočku, nebo sídlo v těchto zemích lze tedy komunikovat, fakturovat a řídit logistiku přímo do těchto lokalit.

Systém zpětného sběru obalů EKO-KOM

EKO-KOM = ZELENÝ BOD

Třídění, recyklace, zpětný odběr obalů

Proč?

Třídění a recyklace pomáhá šetřit primární zdroje surovin a energii potřebnou k jejich získávání (těžbě), zpracování, skladování, přepravě a výrobě. Šetříme tedy naše životní prostředí.

Zpětný odběr odpadů je zákonná povinnost

Povinnost zpětného odběru a využití odpadů z obalů mají podle zákona osoby (podnikající právnické a fyzické osoby), které uvádějí obaly na trh nebo do oběhu, tzn. plní, importují do ČR nebo prodávají.

Hlavní povinnosti dle zákona

1. Zajistit zpětný odběr a využití obalového odpadu (§ 10 a 12): – Zpětný odběr – Odebíraní použitých obalů od spotřebitelů na území ČR za účelem opakovaného použití, využití nebo odstranění odpadu z obalů. – Využití – Zajistit, aby odpady z obalů uvedených na trh nebo do oběhu byly využity v míře stanovené v příloze č. 3 zákona

2. Seznam osob (§ 14): Osoba, která uvádí na trh nebo do oběhu obaly, je povinna podat návrh na zápis do Seznamu osob, které jsou nositeli povinnosti zpětného odběru nebo využití odpadu z obalů, a to nejpozději do 60 dnů od vzniku povinnosti.

3. Evidence (§ 15): Osoba zapsaná do seznamu osob (§14) je povinna: vést průběžně evidenci; ohlašovat údaje nejpozději do 15. února na MŽP; uschovávat podklady evidence nejméně po dobu 5 let; prokázat pravdivost údajů.

4. Registrační a evidenční poplatek (§ 30): Za zápis do Seznamu (§ 14) se platí registrační poplatek ve výši 800 Kč a za evidenci v tomto Seznamu v následujících kalendářních letech se platí evidenční poplatek ve stejné výši vždy za uplynulý kalendářní rok nejpozději do 15. února následujícího roku.

5. Podmínky uvedení obalu na trh (§ 4): Omezit objem těžkých kovů a nebezpečných látek v obalech (Povinnost pro osoby uvádějící na trh obaly a obalové prostředky).

6. Prevence (§ 3): Minimalizovat objem a hmotnost obalu při dodržení požadavků kladených na balený výrobek. (Povinnost pro osoby uvádějící na trh obal).

7. Označování obalů (§ 6): Zákon o obalech neukládá povinnost značit obaly uvedené na trh nebo do oběhu. Pokud se však rozhodnete na obalu označit materiál, ze kterého byl obal vyroben, máte dle ustanovení § 6 zákona o obalech povinnost jej označit v souladu s právem Evropského společenství.

Hlavní povinnosti dle zákona

1. Plnit sami -  jako individuální subjekt samostatně organizačně a technicky na vlastní náklady s vlastními prostředky.

2. Přenesení povinností na jinou osobu - spolu s převedením vlastnického práva k obalu, k němuž se tyto povinnosti vztahují, za účelem jeho dalšího uvedení do oběhu, jestliže tak smlouva o převedení vlastnického práva výslovně stanoví.

3. Uzavřete Smlouvu o sdruženém plnění se společností EKO-KOM, a.s. EKO-KOM, a.s. je společnost, která zajišťuje v České republice recyklaci, třídění a sběr odpadů, nejen tedy obalů. Nutno dodat, že jde o neziskovou společnost zřízenou průmyslovými podniky vyrábějícími a distribuujícími balené zboží v roce 1997, která byla vytvořena za účelem zajištění plnění zákonné povinnosti. Pro souhrnný přehled činností zajišťující spolupráci podniků, firem, měst a obcí se používá název nebo-li označení ,,SYSTÉM EKO-KOM,,

Co je obal?

Libovolný výrobek zhotovený z materiálu jakékoli povahy, který je určený k ochraně, manipulaci, transportu a prezentaci výrobků určených pro spotřebitele nebo jiného konečného uživatele.

Co je uvedení obalu na trh?

Je moment, kdy dochází k předání obalu ať už samostatně nebo s výrobkem za účelem distribuce nebo používání a kdy jsou k obalu prvotně převedena úplatně/bezúplatně vlastnická práva, včetně přeshraniční přepravy v rámci EU.

Co je uvedení obalu do oběhu?

Je úplatné nebo bezúplatné předání obalu v České republice bez ohledu na to, zda samostatně nebo spolu s výrobkem, jiné osobě za účelem distribuce nebo použití.

Co je recyklace?

Je úplatné nebo bezúplatné předání obalu v České republice bez ohledu na to, zda samostatně nebo spolu s výrobkem, jiné osobě za účelem distribuce nebo použití.

Co je zpoplatněný obal?

Obal, za který Vaše firma platí poplatek do systému EKO‑KOM.

Co je zpětný odběr a využití obalů?

EKO‑KOM zajišťuje možnost odložit použité obaly do sběrného systému, kde dojde k dalšímu využití zpracovatelného odpadu třídění, recyklace, energetické využití. Ve spolupráci s městy a obcemi zajišťuje dostatečné množství dostupných kontejnerů pro třídění. Počet barevných nádob pro třídění papíru, skla a plastu je více než 838 000.

Co je zpětný odběr a využití obalů?

EKO‑KOM zajišťuje možnost odložit použité obaly do sběrného systému, kde dojde k dalšímu využití zpracovatelného odpadu třídění, recyklace, energetické využití. Ve spolupráci s městy a obcemi zajišťuje dostatečné množství dostupných kontejnerů pro třídění. Počet barevných nádob pro třídění papíru, skla a plastu je více než 838 000.

 

________________________________________________

Tip

Pokud dochází k úplatnému nebo bezúplatnému předání obalů nebo obalů a výrobků mimo ČR ve státech EU, funguje systém zpětného odběru a využití odpadů z obalů, jako v ČR. Máte tedy povinnost zajisti zpětný odběr a využití odpadů z obalů – dle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 94/62/EHS o obalech a obalových materiálech.

Užitečné odkazy

Právní předpisy: 

https://www.ekokom.cz/cz/klienti/uzitecne-informace/pravni-predpisy/

Co je zelený bod?

Ochranná známka značící, že za výrobek byl uhrazen poplatek společnosti zajišťující zpětný odběr a využití obalového materiálu.

https://www.ekokom.cz/cz/klienti/uzitecne-informace/zeleny-bod-a-znacka-eko-kom/

obalnet.cz zajišťuje distribuci obalového materiálu pro Českou republiku, kde je společnost EKO-KOM provozuje celorepublikový systém https://www.ekokom.cz/

csomagolaskiraly.hu zajišťuje distribuci obalového materiálu pro Maďarsko, kde je společnost OKOPANNON ekvivalent EKO-KOMu.

https://envipak.sk/

TIP: Podívejte se i na článek na ecoblog, kam a jak třídit i další odpad. 

Zákaznická linka a email kontakt pro dotazy, pokud je cokoliv nejasné 517 070 025 info@obalnet.cz
EKO-KOM = ZELENÝ BOD
Vytvořeno31.10.2023
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení