Světový den her - 28.květen

Je tu Světový den her, tak si na něj pojďme společně něco vytvořit.

Mini basketbal

Co si máme připravit:

 • 2x 5vrstvá proložka
 • 6x kelímek bílý 100 ml
 • 6x pingpongový míček
 • 3x kolík prům. 5 mm
 • 3x špejle
 • tyčka od nanuku
 • vršek od PET lahve

Co potřebujeme na výrobu minibasketbalu z papíru

Když máme vše připravené, můžeme se pustit do výroby.

Ze všeho nejdříve si připravíme všechny díly, které budeme potřebovat.

   1. Nejprve si z proložky vyřízneme odlamovacím nožem obdélník o rozměru A = 30 x 60 cm, B = 30 cm s výškou 50 cm, asi ve dvou třetinách se začíná zaoblovat a C = 10 x 30 cm s okénkem o rozměru 5 x 5 cm, umístění okénka je 4,5 cm zleva, 1 cm zespodu a 4 cm z vrchu. A teď přijde to složitější, sama jsem to dělala na dvakrát. D = 60 délka, 30 horní šíře a 10 cm spodní šíře, přes celou plochu si naznačíme čáru ve vzdálenosti 4 cm od spodního okraje a 14 cm od horního. A teď to důležité musíme se držet od naznačené čáry 6 cm od spodního kraje po délku 20 cm, poté můžeme volně dořízneme kartonovou proložku do horní 30 cm šíře. Zrcadlově uděláme druhy D kus.
   2. Nyní si připravíme něco snazšího, vezmeme si proložku 30 x 60 cm a na ni si naznačíme A = 20 cm, B = 19 cm, C = 7 cm, D/D = 4 cm, E = 3 cm, F = 11 cm. Neřežeme si G = 10 x 5 cm, H = 10 x 5 cm, I = 6 x 5,5 cm, J = 7,5 x 5 cm a K = 28 x 5 cmhřiště pro minibasketbal
   3. Jdeme na další část, vyřízneme si z další části proložky A = 30 x 20 cm a z ní vyřízneme část A1 = 17 cm, tedy délky budou 20 – 17 – 20 přičemž 6 cm z vrchu uděláme špejlí dírku. A jdeme na zásobník pro míče, B = 27 x 6 cm, C = 27 x 5,5 cm a D/D = 5 x 5 cm.hřiště pro minibasketbal
   4. Už se blížíme do finále s řezáním A má na výšku 16,5 cm, A1 v nejširším bodě 10,5 cm, ve dvou třetinách uděláme špejlí dírku. Posléze si nařežeme B/B/B/B 12 čtverečků 3 x 3 cm a v 10ti uděláme špejlí dírku 1 cm od okraje. Ten bez dírky bude na přikrytí děrovaných čtverců.hřiště pro minibasketbal
   5. Nakonec si přichystáme držáky košů. A vyřízneme 6x protože se budou dva kusy lepit na sebe. Má délku 16 cm, spodní šíři 8 cm a horní 3 cm, ze spodní části odřízneme klínek vysoký 1 cm. B = 10 x 7 cm a připravíme si jich také 6 kusů.hřiště pro minibasketbal

A můžeme se pustit do lepení.

Nejprve si nalepíme tavnou pistolí dráhu pro „basketbalové“ míče.

dráha pro „basketbalové“ míče

Následně spojíme dráhu, v místech naznačených fixem, s okraji dráhy a připevníme záda a přední část pro vypadávání míčků.

dráha pro „basketbalové“ míče

Jdeme na něco, co vyžaduje trpělivost a preciznost práce. A to na zařízení na odpalování míčů. Nejdříve si slepíme 2x5 čtverečků, co jsme si připravili v bodě 4., tak aby díry byly 2 cm od podkladu, nakonec z vrchu překryjeme čtvercem bez děr. Poté je přilepíme k podkladu (na dvě tyčky od nanuku vzdálené od sebe). Do vzniklých děr vsuneme špejli, pozor musí se s ní dát otáčet. Další dvě špejle vsuneme mezi vlny v lepence. Nyní už jen připevníme tavnou pistolí pevně dřívko ke špejli, na dřívko připevníme vršek od PET lahve. Na špejle nasuneme gumičku a umístíme pod ni dřívko od nanuku. Nakonec připevníme, na kraj zařízení, kolik pro otáčení.

Na co jsem pří přípravě dílu zapomněla je zarážka míčků, je vytvořena z kruhu o průměru cca 1,5 cm, uděláme v něm dírku a do ní vsuneme špejli a přilepíme na něj kolík. V místě, kde budou sklouzávat míčky tak uděláme díru, teď je zarážka plně funkční.

dráha pro „basketbalové“ míče

V bodě 3. jsme si připravili podložku, na kterou celé odpalovací zařízení připevníme za pomoci posledního kolíku.

Další věcí kterou si připravíme je zásobník na míčky, rozměry jsme popsali v bodě 3. nyní všechny části spojíme a připevníme, mírně zešikma, ke přední části s okénkem pro vypadávání míčků.

výroba minibasketbalu z papíru

Jdeme do finále! Slepíme si nožky (A) jejichž rozměry jsme si pověděli v bodě 5. vždy dvě k sobě, na ně připevníme desky a koše z kelímků s vyříznutými otvory. Tyto koše pevně připevníme ke dráze, jeden do přední části hracího pole a dva do zadní. Nyní už stačí pouze připevnit tři koše s deskou na zadní část hry. A máme hotovo!

výroba minibasketbalu z papíru

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení