Jak vyrobit postel z palet?

Postel z dřevěných palet může ušetřit náklady při zařizování domu či bytu, pro někoho je spíš designovým doplňkem neformálního nebo studentského stylu bydlení. Jak si postel z palet vyrobit? A jak ji zařídit? Pojďte načerpat inspiraci.

inspirace paletová postel

Palety na postel mohou být nové, nebo použité. Použité koupíte za rozumnější cenu nebo získáte za menší náklady, bude ale víc práce s jejich očištěním. Navíc pokud byly uskladněné venku, mohou být navlhlé a částečně zničené. Rozhodnete-li se pro nové palety, budete mít jistotu, že si postel vyrobíte z kvalitního materiálu, který bude mít v interiéru dlouhou životnost.

Počet palet, které budete potřebovat, záleží na plánované délce postele nebo na tom, jestli budete vyrábět jednolůžko či dvojlůžko. Klasická europaleta má rozměry 120 x 80 cm, existují i menší palety 80 x 60 cm nebo tzv. půlpalety.

paletová postel

Protože jsou palety vyráběné především pro venkovní a průmyslové použití a jsou opracované nahrubo, obruste je bruskou a dočistěte smirkovým papírem. Pokud z dřevěných příček trčí svorky, hřebíky nebo sponky, vše vytahejte, pořádně zatlučte či uštípejte.

Jak poskládat palety na postel

Potom si palety rozložte do požadovaného tvaru postele a vyzkoušejte si, jak bude vypadat. Rozměry můžete přizpůsobit místnosti nebo výšce toho, kdo na ní bude spávat.

Z palet udělejte buď pouze klasický podstavec, na který dáte matraci, nebo vytvořte z dalších dřevěných bloků postavených na výšku čelo postele. Další možností je položit horní paletu na široko a k její dlouhé hraně přiložit krátkou hranu druhé palety (jako na obrázku níže), vytvoříte tak ještě odkládací plochu vedle polštáře. Samozřejmě si ale můžete s paletami pohrát i jinak, třeba udělat podstavec postele ze dvou nebo tří vrstev, aby nebyla tak nízká, nebo vytvořit zásuvné šuplíky pro úložný prostor pod postelí.

jak poskládat palety na postel

Jakmile budete mít naplánovaný tvar, ošetřete dřevěné příčky impregnací proti plísním, škůdcům a houbám. Potom palety natřete lakem nebo barvou. Výběr odstínu slaďte s barevnými prvky v místnosti. Nátěr je ale žádoucí provádět venku na čerstvém vzduchu, protože impregnace a lak či barva se z interiéru těžko větrají.

Jednotlivé palety k sobě spojujte nejlépe až na místě, kde bude postel stát. Předejdete zbytečnému přenášení nebo tomu, že s vyrobenou postelí neprojdete dveřmi. K sobě je sešroubujte pomocí aku vrtačky nebo stlučte hřebíky. Pokud stavíte paletovou postel provizorně, stačí jednotlivé díly k sobě pevně svázat, aby se nerozjížděly.

Tip! Pokud máte rádi barvy a světýlka, natáhněte si pod palety LED pásky, které ve tmě vytvoří zajímavý světelný efekt podstavce.

postel z palet_inspirace

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení