Jak ušetřit čas a peníze při balení zásilek?
Tlak ze strany zákazníků je v poslední době enormní. E-shop, který nedokáže nakupujícím nabídnout dopravné a balné zdarma nebo za rozumnou cenu si rapidně pohoršuje mezi konkurencí a pro spoustu lidí je to důvod, proč nakoupit jinde. Protože moc dobře víme, že peníze jsou čas a čas jsou peníze, připravili jsme pro vás pár tipů na to, jak můžete ušetřit při odesílání zásilek a balit levněji.
1) Zamyslete se nad obalovým materiálem
Do kartonových krabic se balí rychleji než do balicího papíru, ale nejsou krabice příliš drahé? Neposíláte příliš malé produkty, na které by stačila větší a pevnější obálka místo krabice nebo papíru? Každý produkt a každá objednávka je originál. Ale zkuste si projít veškeré obalové materiály dostupné na trhu a vybrat ty, do kterých se vám bude balit nejefektivněji z hlediska času i peněz. Pamatujte i na to, že nejde jen o náklady za obalový materiál a čas pracovníka, ale také za dopravu. Čím větší zásilka, tím víc peněz zaplatíte dopravci za doručení.
Pokud balíte do krabic, nemusíte nutně posílat všechno v nových kartonech. Schovávejte neponičené krabice od jiného zboží, od objednávek, které se vám vrátily, nebo třeba od firem ve vašem okolí, které by je musely složitě likvidovat (další tipy jsme sepsali do článku o eco friendly balení).
2) Vyberte si svého dopravce
Nejde jen o rozměry zásilky, jak jsme zmínili výše. Poptejte služby u více dopravců a rozhodněte se, která dopravní služba pro vás bude nejvýhodnější. Až si zvyknete na jejich systém práce, účtování cen a další fungování, nebudete mít s předáváním a dopravou žádné další starosti.
3) Posílejte zboží bezpečně, vyhnete se reklamacím
Víme, že balíček občas přijde roztržený, zdeformovaný. Pokud neposíláte měkké oblečení, ověřte si, jak pořádně je potřeba vaše zásilky balit. Využijte fixační materiály, ať se vyhnete nepříjemným stížnostem za rozbité zboží a nákladům za jejich výměnu. Pokud potřebujete vyplňovat prázdná místa v balících, vybírejte takový fixační materiál, který nebudete muset složitě odměřovat, stříhat a upravovat. Existují například bublinkové folie v tenkých několika centimetrových páscích, můžete zboží jednoduše zasypat fixačními flo-pak tělísky nebo obložit fixačním papírem. Posíláte zboží, kde by se mohly odřít hrany nebo rozbít tenké plochy? V takových případech využijte levné papírové fixační hrany a tubusy, které si můžete vybrat přesně na míru vašim produktům.
4) Rychlá práce s lepicí páskou a strečkou
Izolepa a nůžky na zavírání krabic a balíčků? Kdepak. Pořiďte si ruční zavírač kartonů, se kterým je práce mnohem rychlejší – nemusíte neustále pracně hledat konec izolepy a při každém ukončení brát do ruky nůžky. Stačí se naučit pár grifů se zavíračem a lepení půjde rychle a od ruky. Stejné doporučení patří i pro práci se streč folií. Pokud do ní balíte zboží, nemotejte ji ručně – bolí to a řeže to. Raději si pořiďte ruční odvíječ stretch folií.
5) Popisky a adresy na etiketách nebo štítkovačích
Ručnímu popisování zásilek už taky dávno odzvonilo. Pro zadávání adres a dalších potřebných údajů můžete využívat aplikace dopravců nebo vlastní objednávkové systémy. Pro takové případy se vám třeba mohou hodit etikety, na které snadno natisknete čárové kódy, adresy a další potřebné údaje, nebo štítkovače pro profesionální vytváření etiket a popisků.