Jak třídit obalové materiály do odpadu?

Přepravní a kurýrní společnosti denně rozváží plná auta zásilek. Každá objednaná věc musí být pečlivě zabalena v krabici, zafixována výplňkovým materiálem a přelepena lepicí páskou. Příjemce potom všechny věci strhá a z velkého balíku mu zbude objednaná věc a kupa obalového materiálu. Co s tím? Do jakých kontejnerů třídit které materiály nejen od zásilek, ale i ostatní odpady z domácnosti?

třídění odpadu

Jak třídit sklo: zelený a bílý kontejner Sklo se v některých městech třídí dohromady, jinde najdete kontejnery v obou barvách. Bílá barva je na čiré sklo, zelená na sklo barevné. Do barevného patří lahve od vína a jiného alkoholu, zatmavené sklo od jiných potravin a nápojů a také okenní a dveřní skleněné tabule. Zálohované lahve patří zpět do obchodů. Za bílé sklo považujeme čiré sklenice od kečupu, okurků a jiných zavařenin nebo bílé lahve. Nádoby, které se chystáme vhodit do kontejnerů, nemusí být vymyté.

Určitě ale do zelených ani bílých nádob na odpad nepatří autoskla, zrcadla, pokované sklo, varné a laboratorní sklo ani keramika nebo porcelán.

třídění skla

Jak třídit plast: žlutý kontejner

Žluté kontejnery na plast jsou nezbytnou součástí domácností i veřejných míst, protože třídění plastu je obzvlášť důležité kvůli jeho špatné rozložitelnosti v přírodě.

Mezi plast do kontejneru patří nejrůznější sáčky, pytlefolieobaly od mycích prostředků, kosmetiky, od potravin, především od mléčných produktů a balených uzenin a sýrů a další folie na spotřební zboží. Patří sem i plasty z nízkohustotního i vysokohustotního polyetylenu. Např. folie LDPEtašky LDPE nebo mikrotenové tašky.

Do některých kontejnerů na plast patří také nápojové kartony, ale vždy záleží na daném městě nebo systému svozu odpadu. Pokud najdete i oranžovou nádobu na odpad, pak patří kartonovo-foliové obaly od nápojů do nich.

To, co do žluté naopak nepatří, jsou obaly od žíravin, barev, olejů a dalších chemických látek. Nepatří sem ani „umělé“ podlahy, tapety či trubky.

třídění plastu

Jak třídit papír: modrý kontejner

Dříve oblíbené školní soutěžení o to, která třída nasbírá více papíru, už není pro některé generace ani školy příliš aktuální. A tak když si musíte s papírem poradit sami, patří do modrého kontejneru. Vhodit do něj můžete sešity, papíry čisté i popsané, noviny, časopisy, krabice, obaly a lepenky nebo kartonové ochrany zboží a fixační materiály jako třeba hrany a tubusy. Knihy můžete vyhodit pouze bez vazby a v menším množství, nepatří sem termopapír nebo mastný či jinak znečištěný papír.

třídění papíru

Jak třídit nápojové kartony: oranžový kontejner

Oranžová je barva pro obaly od mléka, džusu nebo vína. Kartony nejlépe sešlápněte, ať se jich do sběrné nádoby vejde co nejvíce. Do oranžových košů, pytlů nebo kontejnerů nevhazujte nápojové kartony se zbytky jídla nebo nápojů ani měkké obaly, které mají jinou značku.

třídění nápojových kartonů

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení