Jak správně vložit dopis do obálky?

Jó, dopisy. Tak trošku pozůstatek dřívějších způsobů komunikace a pro většinu z nás zdržování od rychlé e-mailové nebo telefonní komunikace. Ale čas od času každý z nás nějaký ten dopis poslat musí. A ať už je to úřední psaní nebo neformální přání či pár řádků o tom, co máme zrovna na srdci, chceme, aby adresát dostal úhledně přeložený a nepomačkaný papír. Jak tedy správně složit dopis do obálky? Jak na skládání dopisu do obálky?

Protože existují různé velikosti poštovních obálek, je i více způsobů, jak do nich obsah nejen A4 skládat. Norma ISO 269 označuje standardizované rozměry obálek. Nejčastěji používané jsou obálky C6, DL, C5 a C4.Doporučujeme dopisy psát nebo tisknout na papíry standardních velikostí. Pak vám totiž stačí vědět pár základních pravidel, jak arch skládat, aby se do obálkové kapsy vešel jednou nebo dvakrát přeložený bez zmačkaných okrajů nebo bez nutnosti přečuhující kousek zastřihovat nůžkami.

Jak se správně skládá dopis do obálky?

Do nejmenší poštovní obálky velikost C6 se vejde formát papíru A6. Pokud máte A5, bude nutné přeložit napůl. Pokud máte velkou „áčtverku“, přeložte ji napůl a poté ještě napůl. Do obálky DL se nejčastěji skládá dopisní papír A4 přeložený na třetiny (ohnutý z horní a dolní strany). Aby se nestalo, že neodhadnete sklady a překlad bude šikmý nebo ve špatném místě, je dobré si vzít při překládání obálku jako měřítko a ohýbat podle ní.

Máte-li větší papíry nebo je nechcete tolik přehýbat, zvolte obálky C5 nebo C4 určené pro A3 a A4 formáty papíru. Postup skládání je snadný, jak ukazuje obrázek.

Pokud nebudete obálku posílat poštou, ale bude třeba jako dárek pod vánočním stromkem nebo k narozeninám, vyrobte si vlastní papírovou obálku. Navíc si ji můžete i ozdobit podle některého z našich tipů. Chcete-li ji vyrobit tak, aby se do ní vešel dopis poskládaný podle našich instrukcí, rozměry najedete v článku o označení velikosti obálek. Posíláte dopis poštou a netroufáte si zrovna na úhledné napsání adresy na obálku rukou? Máme i radu, jak adresu natisknout. Nezapomeňte na pár důležitých zásad, které se hodí dodržovat.

 

Jak správně zalepit obálku?

Je-li obsah na svém místě, zbývá obálku zalepit, aby z ní dopis nevypadl nebo aby se do ní nemohl dobývat nezvaný zvědavec. Některé dopisní obálky jsou samolepicí s lepidlem schovaných pod krycím páskem. Ten stačí jen strhnout a přilepit k sobě. Jiné na sobě mají olizovací lepidlo, které musíte navlhčit, klidně třeba vodou, a hned se klopa hezky přichytne ke zbytku dopisní kapsy. Pokud obálka na sobě nemá žádnou lepicí vrstvu nebo je už starší a lep nedrží tak dokonale, jak má, stačí natřít proužek na klopě tuhým lepidlem.

Jak správně zalepit obálku?

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení