Jak odstranit lepidlo z etikety?

Etikety s čárovým kódem, složením, názvem výrobku nebo třeba s cenou jsou často nevítanou ozdobou plastových obalů, skleněných misek a nádob, sklenic nebo pet lahví. Pokud chceme obal použít na něco jiného nebo na zavařovací sklenice nalepit v další sezoně jinou nálepku, napáchají etikety dost neplechy. Drží totiž jako přibyté. A přitom jsou jen přilepené. Často ale lepidly, které po sejmutí papírové části na podkladu zůstanou, a nejde s nimi hnout.

Aby byly etikety na sklenicích s medem nebo slivovicí jako nové

Připravili jsme pro vás několik způsobů, jak si se záludnými a nepěknými šmouhami od lepidla, na které se často nachytají ještě další smítka, poradit. Protože kořenky a sklenice od zavařenin, medu, vína nebo slivovice vypadají s aktuálními, čistými ozdobnými etiketami na poličce ve špajzu lépe než se starou, na půl otrhanou a několikrát přepisovanou nálepkou. Na každé lepidlo ale platí něco jiného a tak je možné, že budeme muset s odstraňováním starších nálepek experimentovat a vyzkoušet více tipů. Pojďme na ně.

 

Horká voda a houbička na nádobí

Na etikety na skleněných či plastových nádobách často pomáhá, když je necháme pořádně odmočit v horké jarové vodě. Pokud nám to povrch dovolí, můžeme zkusit lepidlo opatrně sdrhnout hrubou stranou houbičky nebo drátěnkou, ale jemný materiál bychom mohli poškrábat.

 

Soda a olej

Další ze způsobů, který dokáže dostat ve většině případů lepidlo po etiketě dolů, je kašička z lžičky jedlé sody a oleje. Naneseme ji na lepivé skvrny, necháme chvíli působit a papírovým ubrouskem setřeme kašičku i s lepidlem.

 

Dětský olejíček

Rychlým a efektivním „odlepovačem“ je i dětský olejíček. Stačí jím pokapat chomáč vaty nebo odličovací tampon a potřít flek od lepidla.

 

Odlakovač na nehty

Vyzkoušet můžete také odlakovač na nehty. Pravděpodobně se vám s ním podaří etiketu odstranit, ale dejte pozor na to, na jaký materiál ho chcete vatou nebo odličovacím tamponkem nanést. Hodí se spíš na kov nebo na sklo. Plast by se mohl odbarvit a zničit.

 

Fén

Fénování etikety, aby se lepidlo rozehřálo a odlepila se papírová část včetně lepu, pomáhá většinou na nové výrobky, které jsou poetiketované z výroby a lepidlo se na nich ještě nestačilo rozpatlat. Způsob je inspirovaný třeba výrobci doporučovanými metodami, jak sundat ze zdi samolepicí tapety.

 

Technický líh

Selhaly všechny předešlé způsoby? Pak bude muset přijít na řadu chemický způsob, jak se zbavit etikety z lahve nebo jiné nádoby – technický líh nebo jiný alkohol. Namočíme do něj hadřičku a očistíme etiketou ušpiněné místo. Trošku líhu je dobré mít vždy po ruce, může totiž pomoct i v opačném případě. Pokud chceme na skleněnou láhev nebo zavařovačku etiketu nalepit tak, aby pevně držela a nesjížděla, odmastíme si jím povrch skla. Nálepka pak bude držet pevně na svém místě.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení