Jak odepisovat obalový materiál?

Zákon o obalech: zpětný odběr a využití odpadů z obalů

Jste podnikatel, či právnická osoba s ročním obratem přes 4,5 milionu a posíláte zboží v krabicích, balíte potraviny do plastových sáčků, nebo plníte pet lahve nápoji, a uvádíte tak na trh velké množství obalového materiálu? Podle Zákona č. 477/2001 Sb. o obalech jste v takovém případě také povinní zajistit zpětný odběr a využití odpadu z obalů. Za porušení by vám na stole mohl přistát účet za pokutu až 10 milionů korun.

jak odepisovat odpad

Zásadní věc, která rozhoduje o tom, zda se musíte touto problematikou zabývat, je to, kolik odpadu ročně vaše organizace vyprodukuje a jaký má obrat. Zákon o obalech se vztahuje na podnikající fyzické a právnické osoby, které uvádí na trh (výrobci, dovozci, přepravci obalů) nebo uvádí do oběhu (distributoři obalů) více než 300 kg obalového materiálu za kalendářní rok a zároveň mají roční obrat vyšší jak 4,5 milionu korun.

Obaly: jak je likvidovat, když jich je moc?

Pokud přesahujete hranice, kterými je legislativně tato povinnost určená, nebo si nejste jistí, co všechno máte do obalového materiálu počítat, je pro vás stěžejní znění Zákona č. 477/2001 Sb. Ten považuje za prodejní, skupinový nebo přepravní obal všechno, co slouží k pojmutí, ochraně, manipulaci, dodávce nebo případně i prezentaci výrobku.

Jako podnikající fyzické či právnické osobě vám tak vzniká povinnost zajistit zpětný odběr obalů z trhu. V případě, že se jedná o obaly určené k prodeji spotřebiteli, musíte jej navíc informovat o způsobu tohoto zajištění.

Zjistili jste, že je pro vás plnění těchto zákonných povinností aktuální? Vyřešit jej můžete třemi způsoby:

  1. Samostatnou organizací a technickým provedením na vlastní náklady,
  2. převedením vlastnického práva a tím i povinností spojených s likvidací obalů na jinou osobu, která rovněž distribuuje obaly,
  3. uzavření smlouvy s autorizovanou obalovou společností, která zajišťuje zpětný odběr obalů z trhu. V České republice existuje v současné době jediná autorizovaná společnost (Eko-kom). Po registraci platí registrovaný čtvrtletní poplatky za likvidaci odpadů (podle váhy obalů).

Jako osoba uvádějící obaly na trh musíte být schopná prokázat splnění povinností jejich zpětného odběru. Metodiku na poskytování důkazu zpracovalo Ministerstvo životního prostředí. Rovněž je nutný do 60 dnů od vzniku povinnosti zápis v Seznamu osob vedeném Ministerstvem životního prostředí a pravidelné vedení a předkládání evidence o uvádění obalů na trh a jejich využití.

Kromě toho také Zákon č. 477/2001 Sb. požaduje, aby byly obaly zhotovené v souladu s harmonizovanými českými technickými normami a bylo s nimi tak zacházeno (například plastové odnosné tašky od určité tloušťky nesmí být poskytovány bezplatně).

jak odepisovat odpad

Zdroj

Ministerstvo životního prostředí: Zákon č. 477/2001 Sb. o obalech a o změně některých zákonů

Ministerstvo životního prostředí: Stručný průvodce podnikatele labyrintem zákona č. 477/2001 Sb., o obalech a o změně některých zákonů, ve znění zákona č. 94/2004 Sb., zákona č. 66/2006 Sb., zákona č. 25/2008 Sb., zákona č. 77/2001 Sb., zákona č. 167/2012 Sb. a zákona č. 62/2014 Sb. (zákon o obalech)

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení