Co je to karton / lepenka?

Karton je jedno nebo vícevrstvý tvrdý papír o gramáži vyšší než 150 g/m2. Kartonu se často říká lepenka, ale terminologicky správné označení pro karton je hladká lepenka. Existuje totiž ještě vlnitá lepenka, která spolu s hladkou lepenkou, tedy kartonem, slouží k výrobě vícevrstvého kartonu. Z toho se pak typicky vyrábí kartonové krabice a boxy, které převzaly označení kartonové. Ve stavebnictví a elektrotechnice se používají izolační a elektrotechnické lepenky.

 

Označení karton pochází z italštiny, v níž tvrdý papír znamená cartone, a z francouzštiny, kde je tvrdý papír nebo lepenka cartonStrojově hlazený karton se používá na brožovou vazbu knih. Speciálním typem kartonu je nápojový karton, který je složen ze dvou vrstev, a většinou jsou obě vyrobené z polyethylenu nebo z papíru.

 

Označení karton a lepenka se v České republice liší i podle kraje a jeho nářečí, někde se lepenkou označuje lepicí páska.

Označení krabic a lepenky

  • 2VVL = dvouvrstvá lepenka
  • 3VVL = třívrstvá lepenka
  • 5VVL = pětivrstvá lepenka

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení